Jaki jest Munchkin

 
Koty rasy Munchkin wzbudzają duże kontrowersje wśród miłośników kotów. Ich budowa ciała ( przede wszystkim krótkie nóżki ) prowokuje do reakcji tych pozytywnych, jak i niestety negatywnych również.
Krótkie kończyny są efektem jednak, NIE ludzkiej ingerencji, lecz Naturalnej mutacji wywołanej przez autosomalny gen dominujący.
Istotnie zanim koty munchkin zyskały swoje uznanie przez International Cat Association, dr. Solveig Pflueger przeprowadził jako pierwszy szereg badań nad zdrowiem tych wyjątkowych kotków.
Dziś dzięki niemu można być pewnym między innymi, że krótkie nóżki u kotów nie mają negatywnego wpływu na kręgosłup, tak jak to jest w przypadku niektórych ras psów (jamnika, basseta, corgie), gdyż jako zwierzęta są lżejsze i ich kręgosłup jest bardziej elastyczny. A kot munchkin nie jest „wynaturzeniem”, który nie przetrwałby bez człowieka. Zupełnie przeciwnie-jest zwinny, bystry, szybki. Historia tej rasy świadczy o tym że musiały kiedyś same zabiegać o pożywienie i ogólne przetrwanie gatunku. W przyrodzie mamy również wiele ciekawych zwierząt o wysmukłym ciele i krótkich nogach doskonale przystosowanych do życia na wolności; są to np. łasice, kuny, wydry, fretki, no i oczywiście afrykanski Genet ( zwierzątko które zainspirowało w 2006 roku pewną Amerykańską hodowle do wyhodowania kotów wyglądem przypominającą te dzikie piękne małe ssaki).
Nietypowe dla tej rasy jest to, że występuje w odmianie standardowej czyli z krótkimi nóżkami, a także nie standardowej z długimi nóżkami. Każdy indywidualny miłośnik kota tej rasy znajdzie tutaj pieszczocha w sam raz dla siebie. Różnorodność w wyglądzie jest ogromna. Koty występują zarówno w odmianie długowłosej oraz krótkowłosej. Również w umaszczeniu istnieje pełna dowolność.

 

Historia

 

Koty rasy munchkin nie są (jakby się niektórym mogło wydawać) zupełnie nową odmianą wśród kotów domowych. Ich pochodzenie sięga czasów sprzed drugiej wojny światowej. W 1944 roku weterynarz Dr. H E Wiliam-Jones opisał w jednym ze swoich raportów występujące wówczas cztery pokolenia krótkonożnych zdrowych kotów. Niestety  podczas drugiej wojny światowej ślad po nich zaginął. Krótkonogie koty widziano również potem w 1956 w Stalingradzie, w 1970 roku w Anglii, bez większego rozgłosu. Aż w końcu w 1983 roku w Louisianie Sandra Hockenedel znalazła pod swoim samochodem ciężarną kotkę o krótkich nóżkach. Piękna czarna kotka o imieniu Blackberry dała potomstwo w połowie z krótkimi nóżkami a w drugiej połowie z długimi i tym samym zapoczątkowała nową rasę kota domowego, którą dzisiaj nazywamy kot Munchkin.

Charakter

 
Munchkin oraz genetta to koty niesamowicie towarzyskie, wszędobylskie, i jednocześnie czułe i delikatne. Naprawdę świetnie sprawdzają się w kontakcie z dziećmi nawet najmniejszymi. Doskonale wyczuwają panujące nastroje. Uwielbiają być noszone oraz wtulać się na kolanka, jak każde pieszczochy. Wykorzystują każdą chwilę by móc w towarzystwie kogoś bliskiego zrelaksować się. 
A kiedy przychodzi czas na zabawę to nie przepuszczą żadnej okazji, biegają za dziećmi popychają autka naszego synka po torze, są  pierwsze gotowe do gry w łowienie rybek, towarzyszą podczas kąpieli, i wiele innych.
W kontakcie z innymi zwierzętami domowymi nie stwarzają żadnych problemów i bardzo szybko się adoptują. Nic bardziej mylnego jeśli ktoś uważa ze zakupi małego kotka i od czasu do czasu wystarczy mu będzie poświęcić trochę uwagi. Bowiem kot Munchkin nie należy do kotów nieśmiałych, skrytych, czy preferujących ciszę i swój spokój, wręcz przeciwnie. Śmieszne jest to że te drobnej postury słodkie koty słyną ze swojej  pewności siebie i odwagi w wszelakich relacjach z człowiekiem jak i towarzystwem innych kotów.
Potrafią znakomicie zwracać na siebie uwagę, nie sposób przejść obok nich obojętnie.
A o ich inteligencji świadczy każde nasze prawidłowo odebrane spojrzenie w ich kierunku. Zachęcam wszystkich miłośników kotów do przekonania się jak wiele wspaniałych kocich cech kryje się w tych krótkonogich kocich maluchach.