Jaki jest Munchkin
Koty rasy Munchkin wzbudzają duże kontrowersje wśród miłośników kotów. Ich budowa ciała ( przede wszystkim krótkie nóżki ) prowokuje do reakcji tych pozytywnych, jak i niestety negatywnych również.
Krótkie kończyny są efektem jednak, NIE ludzkiej ingerencji, lecz Naturalnej mutacji wywołanej przez autosomalny gen dominujący.
Istotnie zanim koty munchkin zyskały swoje uznanie przez International Cat Association, dr. Solveig Pflueger przeprowadził jako pierwszy szereg badań nad zdrowiem tych wyjątkowych kotków.
Dziś dzięki niemu można być pewnym między innymi, że krótkie nóżki u kotów nie mają negatywnego wpływu na kręgosłup, tak jak to jest w przypadku niektórych ras psów (jamnika, basseta, corgie), gdyż jako zwierzęta są lżejsze i ich kręgosłup jest bardziej elastyczny. A kot munchkin nie jest „wynaturzeniem”, który nie przetrwałby bez człowieka. Zupełnie przeciwnie-jest zwinny, bystry, szybki. Historia tej rasy świadczy o tym że musiały kiedyś same zabiegać o pożywienie i ogólne przetrwanie gatunku. W przyrodzie mamy również wiele ciekawych zwierząt o wysmukłym ciele i krótkich nogach doskonale przystosowanych do życia na wolności; są to np. łasice, kuny, wydry, fretki, no i oczywiście afrykanski Genet ( zwierzątko które zainspirowało w 2006 roku pewną Amerykańską hodowle do wyhodowania kotów wyglądem przypominającą te dzikie piękne małe ssaki).
Nietypowe dla tej rasy jest to, że występuje w odmianie standardowej czyli z krótkimi nóżkami, a także nie standardowej z długimi nóżkami. Każdy indywidualny miłośnik kota tej rasy znajdzie tutaj pieszczocha w sam raz dla siebie. Różnorodność w wyglądzie jest ogromna. Koty występują zarówno w odmianie długowłosej oraz krótkowłosej. Również w umaszczeniu istnieje pełna dowolność.
Historia